Оноківська громада
Закарпатська область, Ужгородський район

Село Оноківці

 Фото без опису

Оноківці – приміське село Ужгородського району, Закарпатська область, Україна. Розташоване на трасі Чоп – Ужгород – Львів. На території даного пункту є 990 житлових господарств, 61 вулиця. Герб і прапор села затверджено в жовтні 2010 року.

Історія села сягає ХІІІ століття. Перші письмові відомості про Оноківці датуються 1412 роком, який і прийнято роком його заснування. З половини ХІV по XVIII ст. село Оноківці було одним із маєтків Невицького домена правителів Другетів за австро-угорського режиму. Тодішня назва села – Верхні Доманинці (а перед ним знаходилося Нижні). Відносилось село до словацьких поселень, хоч проживали і українці, і євреї. В 1427 році у селі налічувались 33 житлові будинки, збудовані в основному з саману, каменю та вкриті шинглою чи етерніком.

З архівних угорських джерел відомо, що в цій місцевості поселили Яноша Онока (Оноківського) з родиною. Він тут господарював і здійснював належну охорону шляху до Невицького замку. Відтак, після нього село дістало назву Оноківці. Основну частину населення складали словаки, але письмові справи велись угорською або латинською мовами. Населення займалось дрібними ремеслами, землеробством, скотарством.

На початку ХVIII ст., за запрошенням графа Шенборна, тут поселилися словаки. Він дав їм працю, трохи землі і на 20 років звільнив від сплати данини. Всі люди – словаки, русини, євреї жили дружно, бережно відносились до родинних цінностей, свято оберігали свої обряди, звичаї та церковні приписи. І, хоча після Великої Вітчизняної війни, в 1947 році 46 сімей повернулись в Чехословаччину, ті, хто залишився – свято цю спадщину оберігали й бережуть досі. До речі, служби Божі в костелі й дотепер ведуться на словацькій мові. Духовні наставники здебільшого теж словаки.

Збереглись статистичні дані за 1921 рік про Оноківці. Згідно них – нараховувалося 140 господарств, проживало 684 людей (330 чоловіків та 354 жінки). З них 384 були словаками, 253 – русинами, 17 – євреями, 10 – інших. Громадяни молились разом в костелі, хоч з них 388 були католиками, 276 – греко-католиками та 2 – православними.

В 1727 році в селі Оноківці заснована римо-католицька парафія, яка об’єднувала багато сіл. А в 1761 році було споруджено і освячено новий мурований храм замість дерев’яного, а також фара та церковно-приходська школа. Все це зробилося коштом великоможного пана Русковці. В школі навчання проводилося угорською мовою, а з 1918 року по 1938 рік – словацькою. Паралельно з 1932 року починає діяти й українська школа. До 1939 р. уроки проходили в будинку Ковачів.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь