Оноківська сільська територіальна громада (ТГ) в нинішній конфігурації її складових населених пунктів була утворена у два етапи. У вересні 2019 року Оноківська сільська ТГ була сформована як добровільне об’єднання Оноківської і Невицької сільських рад, а згодом, після затвердження урядовою постановою Перспективного плану спроможних територіальних громад Закарпатської області та загалом визначення центрів і територій спроможних ТГ в Україні до Оноківської ТГ увійшли і Кам’яницька сільська рада із селами Кам’яниця і Гута. Отже, на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року  була утворена Оноківська сільська ТГ з нинішнім складом населених пунктів (села Оноківці, Оріховиця, Невицьке, Кам’яниця і Гута) та відповідною територією.

На 1-му етапі (з вересня 2019 і до 25 жовтня 2020 р.) Оноківська сільська ТГ фактично не перебувала на прямих міжбюджетних відносинах з державним бюджетом, отже, і не мала тих переваг і ресурсних можливостей для розвитку, які свого часу у період з 2015 р. і до 2019 р. отримували ті об’єднані територіальні громади (ОТГ), які сформувались в областях України (зокрема, і в Закарпатській області) відповідно до положень і норм Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад».

Зокрема, йдеться, як мінімум, про такі компоненти державної підтримки формування ОТГ, як прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом з отриманням 60% ПДФО та освітньої субвенції, державної субвенції на розвиток інфраструктури сільських територій, повну передачу земель сільськогосподарського призначення поза межами населених пунктів ОТГ із державної власності (у віданні Держгеокадастру) у комунальну власність ОТГ. Отже, перебуваючи у 2019-2020 рр. у ситуації перехідного періоду із завершенням у країні 1-ої стадії децентралізаційної реформи  із законодавчо-нормативним визначенням центрів і територій ТГ і укрупнених районів, не маючи компонентів державної ресурсної підтримки функціонування утвореної Оноківської сільської ОТГ, не проводячи в належному обсязі заходів реорганізації – все це аж ніяк не сприяло навіть постановці питання про розроблення Стратегії розвитку новоствореної Оноківської сільської ОТГ у період з вересня 2019 р.  по жовтень 2020 р. В подібній ситуації перебували ще 8 новостворених ОТГ на Закарпатті.