Стовп з вулканічного туфу* 10 м

Дата: 13.06.2021 09:29

Об’єкт природно-заповідного фонду місцевого значення – геологічна пам’ятка природи.

Пам’яткою природи оголошено з метою збереження у природному стані жерлової частини вулкана. Складається скеля з вулканічного туфу неогенового періоду.

Габарити цього дива природи вражають не так сильно, як сам вигляд та розташування.

За характерну форму місцеві ще називають скелю «Чортів палець».

Якщо підходити із заходу до підніжжя гори, на якій знаходяться руїни Невицького замку, натикаєшся на витвір природи, що на табличці біля нього сухо описаний як «стовп із вулканічного туфу». А легенди називають його як «дітородний», «невіцький (невістський) стовп». І дійсно, він схожий на чоловічий дітородний орган велета, що горілиць розпростерся на схилі гори. Історія цієї легенди губиться далеко в неоліті, коли в цій долині з’явилися перші люди і залишили сліди своїх поселень. Мабуть, цей стовп був об’єктом поклоніння жінок (невісток), які хотіли мати дітей. І дійсно, сила цього стовпа, мабуть, могутня, якщо на його верхівці в центрі росте карликове деревце. Росте і не гине. Хоча цей стовп камінний, і не може там бути ні поживи, ні вологи для його життя, а воно живе.

А на верхівці гори, де потім був побудований Невицький замок, мабуть, було капище, де древні люди поклонялися своїм богам. Але це тільки легенда, не підкріплена історичними фактами.

*Вулканічний туф (лат. tufo – так античні римляни називали вулканічні породи поблизу Рима і Неаполя) – зцементована пірокластична гірська порода, яка утворилася з твердих продуктів вулканічних вивержень (попелу, лапілей, вулканічних бомб), згодом ущільнених і зцементованих.