Зміни у порядку надання житлових субсидій та що потрібно знати ОСББ!

Дата: 18.12.2023 16:11

Зміни у порядку надання житлових субсидій та що потрібно знати ОСББ!

14  листопада 2023 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову

№ 1201, якою внесено зміни до наступних постанов КМУ:

«Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого тазу, твердого та рідкого пічного побутового палива» від 21.10.1995 № 848;

«Про реалізацію експериментального проекту щодо удосконалення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» від 13.06.2023 № 601.

Прийнята постанова торкнулась змін порядку прийняття рішень уповноваженими органами при призначенні житлових субсидій та передбачила можливість Пенсійному фонду України в процесі встановлення права домогосподарства заявника на отримання житлової субсидії, у разі виникнення розбіжностей при зіставленні даних про зареєстроване/задеклароване місце проживання заявника та/або членів домогосподарства з даними інформаційної системи ДМС, призначати житлові субсидії громадянам за адресою місця проживання, зазначеною в спрощеній заяві про призначення та надання житлової субсидії.

Також, передбачили можливість органами Пенсійного фонду України продовжити строк розгляду поданої заявниками спрощеної заяви на 10 робочих днів у разі виявлення фактів, які потребують додаткової перевірки.

Водночас звертаємо увагу, що новели, які внесені прийнятою постановою обумовлюють певні обов’язки для управителів/об’єднань співвласників багатоквартирних будинків в частині подання відомостей Пенсійному фонду України, необхідних для прийняття рішень про призначення житлової субсидії.

Так, останні щомісяця до 10-го числа подають Пенсійному фонду України наявні відомості станом на 1 число звітного місяця про наявних споживачів (абонентів), зокрема про осіб, на яких відкриті особові рахунки (прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за його серією та номером), перелік житлово-комунальних послуг, умови їх надання, в тому числі про фактичне припинення їх надання, а також встановлену та/або змінену ціну і тарифи/внески на них, наявність заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг.

Водночас прийнятою постановою КМУ від 14.11.2023 № 1201 передбачено наслідки нехтування вказаною нормою  та встановлено захист прав відповідних споживачів у разі неподання об’єднаннями, які є колективними споживачами (замовниками) усіх або частини житлово-комунальних послуг, органам Пенсійного фонду України інформації про співвласників багатоквартирного будинку/споживачів комунальних послуг, необхідну для призначення житлової субсидії, зокрема, останні не мають права вимагати оплати послуг (внесків/платежів) за відповідний період нарахування виплати житлових субсидій від отримувачів таких виплат, щодо яких не надано інформацію.

Крім того, прийнятою постановою обумовлено, що невжиття відповідних заходів об’єднаннями чи управителями багатоквартирних будинків щодо подачі уповноваженим органам визначеної інформації, що стало підставою для нарахування споживачам заборгованості у визначених розмірах з оплати житлово-комунальних послуг, не буде розглядатись уповноваженими органами як підстава для відмови у призначенні житлової субсидії.

Також, звертаємо увагу, що прийнята постанова регламентує необхідність  інформування уповноважених органів управителями про ненадання (зокрема з огляду на фактичне припинення їх надання) понад 30 днів житлової або комунальної послуги домогосподарствам – отримувачам житлових субсидій.

Відтак прийняті зміни спрямовані на вдосконалення порядку надання житлових субсидій споживачам комунальних послуг в порядку реалізації експерементального проекту шляхом подання уповноваженим органам  спрощених заяв потенційними одержувачами житлових субсидій, у зв’язку з чим наголошуємо на необхідність їх дотримання та практичного застосування колом осіб, на діяльність яких вказані зміни поширюються.Фото без опису