Чому виникають спалахи кору, і як захиститися від них
Чому виникають спалахи кору, і як захиститися від них
Спалахи кору виникають періодично — раз на 5-6 років через низку причин. Значна кількість невакцинованих людей сприяє тому, що ці періодичні спалахи стають великими хвилями.Що таке колективний імунітет, і чому він важливий?Колективний імунітет виникає тоді, коли більшість населення набуває імунітет до певного захворювання, в ідеалі — безпечним способом, завдяки вакцинації.Що більше чутливих до кору людей, то швидше він передається у громаді та поза нею. Людина з імунітетом проти кору зупинить передавання інфекції на собі, бо не захворіє і нікого не заразить.
Є люди, вразливі до кору не з власного вибору, — це немовлята, яких ще зарано вакцинувати і люди з імунодефіцитними станами. Їхній захист від інфекції залежить від колективного імунітету. Принаймні 95% людей у громаді мають бути вакциновані проти кору, щоби спалахи не ставалися чи одразу згасали.
Коли потрібно отримати щеплення від кору?
Дітей вакцинують проти кору в рік та в шість років. Щеплення від кору для дітей безоплатні.
Чи потрібно дорослим щепитися від кору?
Дорослим також потрібно зробити щеплення, якщо вони не були вакциновані в дитинстві або їхні медичні дані втрачені. Нещеплені дорослі важко хворіють на кір із численними ускладненнями.
Для вакцинації дорослим потрібно купити в аптеці вакцину від кору, паротиту і краснухи та зробити щеплення у свого сімейного лікаря. Дорослій людині потрібна принаймні одна доза, а краще дві з інтервалом в один місяць. Дорослі можуть отримати безоплатне екстрене щеплення у разі контакту із хворим на кір.
Які протипоказання до вакцинації від кору?
Щепитися від кору не можна, якщо на першу дозу вакцини була тяжка алергійна реакція (анафілаксія) та в разі тяжкого довічного імунодефіциту.
Якщо людина має ВІЛ-інфекцію та приймає антиретровірусну терапію, вакцинуватися можна.
Це були абсолютні протипоказання. Вони дуже рідкісні. Є й тимчасові протипоказання:
● ГРВІ з гарячкою понад 38,0 °C;
● вагітність;
● тяжка тимчасова імуносупресія (штучне пригнічення імунної системи за деяких видів лікування).
Вакцинуватися можна, коли ситуація зміниться, наприклад, людина одужає після ГРВІ, жінка народить, курс імуносупресивного лікування закінчиться, а показники крові повернуться до норми.
Можна робити щеплення за нежитю і застуди, температури до 38,0 °C, під час прорізування зубів, сезонної алергії.
Вакцинуйтеся та будьте здорові!