Оноківська громада
Закарпатська область, Ужгородський район

Увага! Обережно, кліщі!

Дата: 26.03.2025 12:56
Кількість переглядів: 71

Фото без опису

З початку весни і до тривалої теплої осені в природі спостерігається активність кліщів.

         Сезонна активність кліщів має два виражених піки – квітень–червень і серпень–вересень. За теплої погоди в наших краях кліщі активуються вже з лютого.

            Зустріти кліща можна не тільки в лісі, парку чи сквері, а й на будь-якому газоні. Найчастіше вони сидять у траві, на висоті 20–60 см, і лише зрідка потрапляють на невисокі кущові рослини.

 

         Крім неприємних відчуттів після укусу кліща людині  контакт із кліщем загрожує такими хворобами, як іксодовий кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), кліщовий вірусний енцефаліт та марсельська гарячка.

 

Першим проявом хвороби Лайма є кільцеве почервоніння на місці присмоктування кліща, яке швидко збільшується і може мігрувати по тілу, головний біль, затверділість м’язів шиї, ломота у всьому тілі, млявість. За декілька тижнів, або місяців за відсутності лікування хвороба переходить у другу стадію – неврологічних та кардіологічних ускладнень. Відбуваються неврологічні розлади і порушення діяльності серця. Третя стадія супроводжується ураженням суглобів.

         Ураження різних органів і систем може привести навіть до інвалідності.

         У 2024 році в Україні зареєстровано 5431 випадок хвороби Лайма, з них 168 випадків серед жителів нашої області.  

         Кліщовий вірусний енцефаліт починається з головного болю, гарячки, нудоти, рвоти та порушення сну. При цьому захворюванні переважно уражається центральна нервова система, що може призвести до інвалідності, а в окремих випадках – до летальних наслідків. Вірус зберігається в організмі іксодового кліща, який нападає прямо із землі, кущів та високої трави. Заразитися можна не лише під час кровоссання кліща, але також якщо випадково його розчавити або розчесати місце укусу.

         В Україні місцеві випадки кліщового вірусного енцефаліту серед людей реєструються майже щорічно в АР Крим та Волинський області.В 2024 році в Україні зареєстровано 4 випадки захворювання.        Марсельською гарячкою людина може заразитися через укуси інфікованого південного собачого кліща, через кон’юнктиву очей, слизову оболонку носа, а також втираючи в шкіру інфікованих кліщів при розчухуванні. Випадки захворювання на марсельську гарячку в Україні реєструються на території АР Крим та у м. Севастополь.

Що робити, щоб не допустити укусу кліща?

 

° Для прогулянок на природі покривайте голову головним убором та одягайте світлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла, - аби легше було помітити кліщів. Взувайтеся в черевики або чоботи, заправляйте штани у взуття.

° Щодві години прогулянки оглядайте себе й своїх супутників. Особливо ретельно обстежте ділянки тіла, покриті волоссям, місця з тонкою ніжною шкірою. Кліщ присмоктується не відразу, а повзає по тілу, шукаючи місце присмоктування. Найчастіше це шкіра за вухом, під грудьми, в пахових ділянках

° Місце для привалів на природі звільніть від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м.

° Повернувшись додому, одразу змініть і ретельно огляньте одяг, виперіть та випрасуйте його. Найчастіше кліщі чіпляються до одягу людини, тому можуть присмоктуватися не лише під час перебування на природі, а й згодом, перекочувавши із одягу, квітів, домашніх улюбленців - собак, котів.

° Використовуйте для захисту від кліщів спеціальні ефективні засоби, найчастіше це аерозолі, які їх відлякують.

 

Якщо кліщ таки присмоктався

°  Виявивши на шкірі кліща, негайно зверніться до найближчого медичного закладу.

° Якщо це неможливо, видаліть його самостійно: повільно викрутіть разом з хоботком, ухопивши його пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини. Обертати кліща потрібно проти годинникової стрілки, інакше лапки з гачечками можна обірвати. Не рекомендується змащувати кліща олією, чи іншими маслянистими речовинами, від який кліщ задихається, в результаті мертвого кліща  буде важко видалити.

° Після видалення кліща змастіть ранку антисептиком. Якщо хоботок залишився, його видаляють стерильною голкою.

°  Після видалення ретельно вимийте руки з милом, а кліща спаліть.

° До лікаря необхідно звернутись в любому випадку,  адже питання лікування чи профілактики може визначити лише спеціаліст.

Якщо відсутня можливість звернутись до лікаря зразу, протягом двох тижнів щоденно замірюйте температуру тіла, а в разі її підвищення чи виникнення почервоніння на шкірі негайно зверніться до лікаря!

 

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь