8 травня – День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні
Сьогодні Україна вшановує пам’ять мільйонів жертв найстрашнішої війни в історії людства, висловлює глибоку повагу всім, хто боровся проти нацизму, та згадує про трагічні наслідки, які принесла війна.
Символом цього дня є червоний мак – знак скорботи за загиблими й водночас символ надії на мирне майбутнє. Надії, яку сьогодні Україна виборює у війні за свободу та незалежність.
23 серпня 1939 року, Німеччина і Радянський Союз уклали Договір про ненапад, відомий також як Пакт Молотова-Ріббентропа (за прізвищами підписантів). У таємному додатку до угоди сторони домовилися про розподіл сфер впливу у Східній Європі. Цей договір став прологом до Другої світової війни, яка почалася через тиждень після його підписання.
Про причини та наслідки цієї події Радіо Свобода спілкувалося з істориком Єгором Брайляном, співавтором книги «Змова диктаторів. Поділ Європи між Гітлером і Сталіним 1939–1941».
1 вересня 1939 року Німеччина вторглася до Польщі. Щоб виправдати свої дії, нацистська пропаганда звинуватила польську владу в переслідуванні етнічних німців, які живуть у Польщі.
Великобританія та Франція залишились вірними своїм гарантіям щодо цілісності кордонів Польщі й 3 вересня 1939 року оголосили війну Німеччині. Однак Польщі довелося воювати на два фронти, оскільки 17 вересня на схід країни вторгся Радянський Союз. Того ж дня польський уряд залишив країну.
Також деякі сучасні історики називають початком Другої Світової 15 березня 1939 року коли окупаційна армія адмірала Горті напала на Карпатську Україну.